
På bild från vänster: Richard Carlsson och Mats Nyberg.
Det kommunala bolaget INAB-Infrastruktur i Umeå AB arbetar på uppdrag av Umeå, för Umeå och den regionala nyttan. Inom Umeå kommunkoncern pågår flera projekt där Inab har tilldelats projektledarrollen och nya projekt är på gång där Inab kommer att involveras.
- Tillsammans med kommunen och våra systerbolag utvecklar vi Umeå. Med hänsyn till kommande pensionsavgångar inom bolaget och fler uppdrag från kommunkoncernen behöver vi anpassa vår organisation. Vi har därför anställt två nya projektledare, Mats Nyberg och Richard Carlsson, som båda tillför mångårig och bred erfarenhet inom sina respektive områden, säger Inabs projektchef Ann-Christin Taflin Wretell.
Många av de projekt som Inab projektleder sträcker sig över flera år och är av komplex karaktär som ofta kräver specialistkompetens.
- Med rekryteringen av Mats och Richard stärker vi vår kompetens och kapacitet ytterligare inom såväl järnvägsområdet som anläggnings- och fastighetsområdet. Detta passar mycket bra då kommunkoncernen, för att möta den planerade tillväxten, kommer att att starta igång många stora projekt, säger Jonas Wållberg.
Mats Nyberg kommer att arbeta med fokus på järnväg och anläggning. Han kommer närmast från AFRY där han under många år verkat som konsult. Mats har omfattande erfarenhet från mark-, väg- och järnvägsprojekt i både små och stora uppdrag. Han har under sin karriär arbetat som uppdragsledare i flera stora, multidisciplinära projekt.
Richard Carlsson kommer närmast från Skanska, där han arbetat som projektchef för industriprojekt och specialfastigheter såsom sjukhus, försvar och fängelser. Han har även haft roller som produktionschef och arbetschef inom olika typer av fastighetsprojekt.
Både Mats och Richard tillträder sina tjänster hos Inab vid årsskiftet.
Publiceringsdatum